tr TR ar AR en EN de DE

REKTUM KANSERİ

Rate this item
(0 votes)

Rektum kanseri nedir?
Kalın bağırsağın makat kanalına (anal kanal) açılan bölümüne rektum adı verilir ve bu bölümden kaynaklanan kanserler de, rektum kanseri adını alır. Rektum organı, kalın bağırsağın son bölümü olup, sakrum adı verilen kuyruk sokumu kemiğinin önünde yer alır.

Rektum’un bölümleri nelerdir?
Üst rektum: makat girişinden itibaren 10 cm’den ilerisi
Orta rektum: makat girişinden itibaren 6-10. cm’ler arası
Alt rektum: makat girişinden itibaren 4-5. cm’ler arası. Alt rektum kanserleri, halk arasında sıklıkla makat kanseri olarak adlandırılmasına rağmen, makat kanserlerinden özellikleri ve tedavileri farklıdır.
Alt rektum kanserleri, halk arasında sıklıkla makat kanseri olarak adlandırılmasına rağmen, makat kanserlerinden özellikleri ve tedavileri farklıdır.

Rektum kanserleri ne sıklıkta görülür?
Dünya genelinde yılda 1.2 milyon ve Avrupa’da yılda 140.00 adet yeni rektum kanseri olgusu belirlenmektedir.
Yaşam boyu rektum kanseri gelişme riski % 5-6 olarak belirlenmiştir.
Kalın bağırsak kanserleri ve rektum kanserleri (kolorektal kanserler), tüm kanserlerin % 10’unu oluşturular.
Rektum kanseri, kalın bağırsak kanserlerinin % 20’sinin oluşturur ve % 10’unun ise rekto-sigmoid bölgede yerleştiği bilinmektedir. Böylelikle, rektum kanserleri, kalın bağırsak kanserlerinin 1/3’ünü oluşturur.
Rektum kanseri, erkeklerde kadınlara oranla 1.4 kat daha sıktır ve sağ kolon kanseri ise kadınlarda daha sık görülür.
Rektum kanserinin sıklığı 35 yaşından sonra artmaya başlar, 50 yaş sonrasında belirgin olarak artar ve 70 yaştan sonra ise en sık görülür. Ancak, hastaların % 90’lık grubu 50 yaşın üzerindedir.
Rektum kanseri olgularının sadece % 0.1’lik bölümü, 20 yaşın altında ve % 1’i ise 20-34 yaş aralığındadır.

Read 759 times

ASYA HASTANESİ

Meslek ahlakını özümsemiş, kaliteli, insana önem veren hekimler ve sağlık uzmanları ile, Uzmanlaştığımız tüm sağlık hizmetlerinde tıbbi etik ilkelerden ödün vermede toplumun çoğunluğunu kaliteli sağlık hizmeti ile tanıştırmada öncü olma özelliğimizi sürdürüyoruz.