tr TR ar AR en EN de DE

Guatr ameliyatı nedir nasıl yapılır?

Rate this item
(0 votes)

Guatr ameliyatı nedir nasıl yapılır?

Guatr ameliyatının sonucunda ses kalitesinde değişiklik, ses tellerinde felç, nefes darlığı gibi risklerin bulunduğunu fakat bu risklerin engellenebileceğini söyleyebiliriz. Hastaların bu riskler sebebi ile tedaviyi ertelememesi gerekmektedir. Geç müdahale risklerin daha çok artmasına neden olmaktadır.

Guatr değişik yöntemler ile tedavi edilebilir. Ameliyat öncesi geniş kapsamlı muayene ve testler sonucunda kesin tanı konulur. Tanı sonucu hastalığın nedeni ve derecesine göre tedavi yöntemine karar verilir.

Gelişen teknoloji sonucu ameliyat sırasında kullanılan özel sinir bulucu cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde ameliyatların daha güvenli ve başarılı geçmesi sağlamaktadır.

 

Guatr da ameliyat düşünülecek durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

Guatrın aşırı büyük olması ve estetik olarak rahatsız ediyor olması.

Solunum güçlüğüne neden olması.

Yapılan biyopsiler sonucu nodüllerde şüpheli ve kötü huylu bulgular bulunması.

Aktif nodüller ameliyat dışında başka tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınamıyorsa.

Uzmanlar gereksiz guatr ameliyatından kaçınılması gerektiğini özellikte belirtmektedir. Guatr ameliyatı olmadan önce iyice düşünülmesi gerekir

Read 867 times

ASYA HASTANESİ

Meslek ahlakını özümsemiş, kaliteli, insana önem veren hekimler ve sağlık uzmanları ile, Uzmanlaştığımız tüm sağlık hizmetlerinde tıbbi etik ilkelerden ödün vermede toplumun çoğunluğunu kaliteli sağlık hizmeti ile tanıştırmada öncü olma özelliğimizi sürdürüyoruz.