tr TR ar AR en EN de DE

VBAC için nasıl uygun bir aday olunur ?

 Amerika Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Okuluna göre sezeryan sonrası normal doğum için uygun aday aşağıdaki özellikleri taşımalıdır:
 Daha önceki sezeryan kesiğinizin rahminizin üst kesimindeki dikey bir kesiktense ( klasik kesik diye adlandırılır) ya da T şeklindense – ki bu kesik türü ise rahminizin parçalanması riskini arttırır düşük enli bir rahim kesiği ( yatay kesik ) olması . ( lütfen karnınızdaki yara izinin büyüklüğü ile rahminizdekinin büyüklüğünün aynı olmadığını aklınızda bulundurun
 Leğen kemiğinizin bebeğinizin sağ salim çıkabilmesi için yeterli genişlikte olması. ( Bunu tam olarak bilmek mümkün olmasa da doktorunuz sizi muayene ederek eğitimli bir tahminde bulunabilir)
 Daha önce hiç bir rahim ameliyatı geçirmemiş olmanız .Örneğin fibroidlerin alınması için geçirilen miyomektomi ameliyatı.
 Daha önce Rahim yırtılması gibi bir sorunla karşılaşmamış olmanız .
 Herhangi bir sağlık sorununuz ya da gebelik ile ilgili bir probleminiz olmaması ( örneğin: plasenta previa ya da büyük bir fibroid ) Bu durumlar normal doğum şansınızı riskli hale getirmektedir.
 Doğumunuzu takip edecek bir doktorun gerektiğinde acilen sezeryan gerçekleştirebilecek şekilde hazır olması gerekmektedir.
 Anestezi uzmanı, diğer sağlık personelleri ve tıbbi cihazların siz ve bebeğiniz için acil bir durum olması riskine karşı 24 saat hazır bulunmaları gerekmektedir.
Başarılı bir VBAC’yi engelleyen faktörler aşağıdaki gibidir:
 Geç yaşta anne olmak
 Yüksek bir vücut kitle indeksine sahip olmak
 Bebeğinizi fazla kilolu doğurmak (4 kg’ın uzeri)
 Hamileliğinizin 40 haftayı geçmesi
 Hamileliklerinizin arasının az olması ( 18 ay ve ya daha az )
Doktorunuzla bireysel başarı şansınızı konuşmalı ve dikkatli bir şekilde yararlarını ve risklerini değerlendirmelisiniz.

 

ASYA HASTANESİ

Meslek ahlakını özümsemiş, kaliteli, insana önem veren hekimler ve sağlık uzmanları ile, Uzmanlaştığımız tüm sağlık hizmetlerinde tıbbi etik ilkelerden ödün vermede toplumun çoğunluğunu kaliteli sağlık hizmeti ile tanıştırmada öncü olma özelliğimizi sürdürüyoruz.