tr TR ar AR en EN de DE

Kalça Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir

Kalça protezlerinde 30 yılı aşkın süredir çok büyük başarılar elde edilmektedir. Kalça ağrısı ve artrit problemi olan milyonlarca insan total kalça protezi yaptırarak rahata erdi ve eski hareket kabiliyetine kavuştu. Tüm dünyada, yılda yüz binlerce kalça protezi ameliyatı gerçekleşmektedir. Ve tıpta her zaman yeni malzeme ve prosedürler gelişmeye devam ettiğinden, sonuçlar da daha iyi olmaya devam edecektir. Total kalça protezinin sonrasında komplikasyon oranı düşüktür. Kalça eklemi enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlara hastaların yaklaşık % 1'inde rastlanmaktadır.1 Kalp krizi veya felç gibi tıbbi komplikasyonlara daha da az rastlanmaktadır. Şüphesiz ki kronik hastalıklar komplikasyon riskini arttırabilmektedir.
Her cerrahi yöntemin riski de faydası da vardır. Bireysel sonuçlarınız kişisel durumunuzla ilgilidir ve toparlanmanız için belli bir zamanın geçmesi gerekir. Kalça protezinizin ne kadar süreceği çok farklı faktörlere bağlıdır ve her birey özgündür. Sadece doktorunuz ameliyatın bu yüzü hakkında sizinle görüşecektir.
Aşağıda belirtilen tüm tepki ve komplikasyonlar ameliyat sırasında veya ameliyat sonrasında görülebilir ve (bu durumlarda ameliyata devam edilmesi gibi) tıbbi müdahaleler ve implantın çıkarılması gerekebilir.
İmplant çıkığı ve bacak uzunluğu farkı
Kalça protezi ameliyatına özgü en bilinen komplikasyonlar arasında implantın gevşemesi veya çıkığı ve bacak uzunluğundaki küçük farklılık vardır. Sağlık ekibiniz bunları sizinle görüşebilir.
Kan pıhtıları
Bacak damarlarında kan pıhtıları kalça protezi ameliyatının olası komplikasyonlarındandır. Cerrah önleyici bir program çizebilir. Bu programda düzenli olarak bacakların kaldırılması, dolaşımı hızlandırmak için hafif tempolu bacak egzersizleri, varis çorapları ve kan seyreltici ilaç yer alabilir.
Enfeksiyon
Enfeksiyon herhangi bir cerrahi müdahalede görülebilecek olan bir risktir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, ilk iki yılda hastaların sadece yaklaşık % 1.0'inde enfeksiyona rastlanmaktadır.1 Enfeksiyon total kalça protezinden sonra oluyorsa, buna genelde diş operasyonları sırasında ya da idrar yollarından, ciltten veya tırnak enfeksiyonlarından kana karışan bakteriler neden olmaktadır. Pek rastlanılmasa da, böyle komplikasyonların olması tam düzelmeyi geciktirebilir.
Kalça protezini izleyen ilk iki yıl boyunca, bakteriler kana karışmasına neden olabildiklerinden doktorunuz dişle ilgili ya da cerrahi ameliyatlar öncesinde önleyici antibiyotik almanızı gerekli bulabilir. Genelde yapmanız gereken, ortopedistinizle ve diş hekiminizle konuşup diğer operasyonlardan önce önleyici antibiyotik almanızın gerekip gerekmediğini öğrenmek olacaktır.
Osteoliz
Vücudunuz partiküllere tepki verebileceğinden kalça implantının yanındaki kemik kırılabilir (osteoliz). Bu tepkiye şunlar yol açmış olabilir:
• Metal ve plastik komponentlerle direkt temas
• Kalça komponentleri ile kemik çimentosu arasındaki temas
• Kalça komponentleri ile kalçanın hareket eden parçaları arasında olan doğal kemik partikülleriniz arasında direkt temas olması implant komponentlerine daha fazla partikül veya zararın verilmesine neden olabilir.
İmplant kırığı
Total kalça protezinin sonrasında implant kırığı rapor edilmiştir. Bunun tipik nedeni şunlardır:
• İmplantın yapabilecekleri hakkında abartılı bir beklentinin olması
• Ağır ve aşırı kilolu hastalar
• Fiziksel aktif hastalar
İmplantın kırılma olasılığını en aza indirmek için, tıbbi tavsiyeleri izlemek ve aşırı ve uygun olmayan aktiviteden kaçınılması gerekmektedir.
Diğer riskler
• Cihaz sisteminin veya parçalarının çıkarılması ve/veya değiştirilmesi bir zaman sonra gerekebilir.
• Nadiren olsa da kalça protezlerinde metal alerjisi reaksiyonlarına rastlanıldığı bildirilmiştir. Doktorunuza alerji bulgularınızın olup olmadığını belirtin.
• İmplant parçalarının kötü konumlanması sonucunda protez yerinden oynayabilir.
• Implant komponentleri kötü çimentolama veya düşme ve çarpmalardan alınan darbe nedeniyle gevşeyip yerinden oynayabilir.
• Kemik çimentosu ile bağıntılı kardiyovasküler rahatsızlıklar kan pıhtılaşması, kan basıncının düşmesi, kalp krizi ve nadiren ölüm ile sonuçlanabilir. Sinirlerin, kas ve kemiğin yaralanmasına yol açabilir.
Kalça protezi ameliyatının uygun olmadığı durumlar
Riskleri değerlendirdiğinde doktorunuz diz protezi ameliyatının sizin için uygun olmadığına karar verebilir:
• Enfeksiyonunuz var ya da geçirilmiş enfeksiyon hikayeniz var
• Yeterince kemiğiniz yok ya da olan kemiğiniz yeni kalçanızı destekleyecek kadar güçlü değil
• Kalça bölgenizde yaralanmış sinirleriniz var
• Kalça kaslarınız yaralanmış ya da işlevini yerine getiremiyor
• Kalçanız hiç sağlam değil
• Kemikleriniz yeterince büyümemiş veya gelişmemiş
• Kayda değer bir kemik kaybınız var ya da kemik kütlenizde ciddi bir azalma var (Osteoporoz)
• Kalça ekleminiz önceden kaynaştırıldı ve stabil, işlevlerini yerine getiren ve ağrısız bir kalçanız var
• Romatizmal artritiniz ve aktif/deri lezyonu geçmişiniz var (Artan enfeksiyon riski yüzünden)

 

ASYA HASTANESİ

Meslek ahlakını özümsemiş, kaliteli, insana önem veren hekimler ve sağlık uzmanları ile, Uzmanlaştığımız tüm sağlık hizmetlerinde tıbbi etik ilkelerden ödün vermede toplumun çoğunluğunu kaliteli sağlık hizmeti ile tanıştırmada öncü olma özelliğimizi sürdürüyoruz.