Skip links

Doğum Kontrolü İçin İmplant Yöntemi (Deri Altı İmplant)

Tıp alanında doğum kontrol yöntemleri için yapılan araştırmalar ve uğraşlar sonucu geliştirilip önümüze sunulan ve bireyin koluna yerleştirilen “Implant” isimli çubuğun 3 yıl gibi bir süreyle kadın bireyleri %100 gebelikten koruduğu belirtildiği gibi bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Bu yöntem 1999 yılında ABD, Fransa, İngiltere, Hollanda gibi ülkeleri de içinde barındırarak 20’den fazla ülkede kullanılmaya başlanılmıştır. Ülkemizde ise 2002 yılında kullanılmaya başlanılmıştır. 2002 Yılından bu yana ülkemizde 5 bin kadın bireyimiz bu yöntemi kullanırken dünya genelinde ise bu sayı 1 milyonu aşkın durumda.

Bu yöntem; üst kolda iç bölgeye yani cildin altına yerleştirilir ve “progesteron” adlı hormonu içerisinde barındıran küçük minimal bir plastik çubuktan ibaret olan implantın, her gün düşük miktarlarda düzenli olarak barındırdığı hormonu salgılayarak 3 yıl gibi uzun bir süre boyunca gebeliği önler.

Bunlara ek olarak takılan implant istenildiği zaman uzman bir doktor tarafından çıkarılabileceğini ve 3. Yılın sonunda kesinlikle çıkarılması gerektiğini uzmanlar şiddetle vurgulamaktadır. Takılan implant çıkarıldıktan yaklaşık 1 hafta sonra bireyin doğurganlık özelliğinin geri geldiği anlaşılmıştır.

Adet (Regl) Düzeni Farklılık Gösterebilir

Implant yerleştirildiği gibi yumurtalıklar üzerinde etkili olacağı için adet dönemi düzenli olmayabilir.

Implant Yönteminin Avantajları

Implant, yerleştirildiği gibi korumaya hemen başlar, 3 yıl gibi uzun bir süre boyunca gebeliği önler ve yaşam kalitesini düşürmemektedir, bunları göz önünde bulundurunca avantajları gözardı edilemez. Bunlara ek olarak da implant kullanımı süresince adet düzeni farklılık gösterebilir, adet kanamalarını azaltabilir veyahut 5 kadından 1’inde neredeyse hiç adet görülmeyebilir.
Araştırmacıların kendi yorumlarını derleyip özet geçmek gerekirse;Adet durumunun gerçekleşmemesi durumu kesinlikle gebelik düşüncesi yaratmamalıdır. Bazı kadın bireylerden doğum kontrol hapı kullananlarda da rastlandığı gibi akne, baş ağrısı gibi yan etkilere rastlanabilir. Bu ve bu tip ilaçlar, yöntemler rahimde adet görmeye adapte edilemediği için kadın bireylerde adet dönemi öncesi gerginlik, sinir ve sıkıntıya daha az rastlanır.

Bu yöntem oldukça kolay, etkisi yüksek, rahat, uzun dönemli, istenilen anda geri dönüş yapılabildiği için Kanama düzeninde rastlanan değişiklikleri kabullenen kadın bireylerimiz için yeni ve kaçınılmaz bir seçenektir. Emziren anneler, yeni doğum yapan kadın bireyler, sigara kullananlar, kalp ve damar hastalığı bulunanlar, şeker-diyabet hastaları ve diğer korunma seçeneklerinden memnun olmayanlar tarafından tercih edilebilecekken, Kullanımı uygun olmayan bireyler ise: Gebelik şüphesi olanlar veyahut gebe olan kadınlar, aktif karaciğer hastalığı bulunanlar, İmplanta ve implantın barındırdığı hormonlara alerjisi olanlar, Henüz sebebi netleştirilmemiş vajina kanamaları gibi durumlara sahip olan bireylerin kullanılmasının yüksek oranda sağlıklı olamayacağını ancak konu hakkında deneyimi olan, uzman ve uzmanlık eğitimi almış olan doktorlara başvurarak taktırılabilir.