Skip links

Hemoroid ve Beslenme

Anal bölgenin iç kısmındaki damarların şişmesi veya sarkmasıyla oluşan duruma hemoroid (basur) adı verilmektedir. Hemoroid kişinin hayatını olumsuz ölçüde etkilemekte ve sağlığını da bozmaktadır. Hemoroid hastalığının nedenleri arasında bağırsak alışkanlıklarındaki değişimler, gebelik, ata binmek ve bisiklet sürmek gibi spor dalları, alkol kullanımı, kalın bağırsak kanseri ve doğum bulunmaktadır. Aynı zamanda çok acı tüketmek, klozette uzun süreler oturmak ve ıkınmak da hemoroid oluşumunu tetiklemektedir.

Hemoroid hastalığında belirtiler kendini ağrı, makatta ele gelen şişlik, akıntı, kaşıntı hissi ve ıslaklık hissi ile belli etmektedir. Hastalıklar beraber hayat şartlarında düşüş söz konusu olsa da ilk çözüm ameliyat olmamalıdır. Hemoroid hastalığında beslenme düzenini değiştirerek hastalıktan kurtulmak mümkündür.

HEMOROİD HASTALIĞI VE BESLENME

Hemoroid hastalarının beslenmesinde öncelikle dışkıyı yumuşatıcı besinlere yönelmesi ve günde en az 2 litre su içmesi gerekmektedir. Aynı zamanda spor egzersizleri yapmak da hemoroid hastalığını geriletecektir. Hemoroidi olan kişilerin nasıl beslenmesi gerektiğine gelirsek;

Hemoroid hastalığında tahıllı yiyeceklerin yeri fazla olmalıdır. Özellikle beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek türlerinin tercih edilmesi doğru olacaktır. Lifli yiyecekler de hemoroid hastalığında önemlidir. Böylelikle bağırsaklar daha aktif çalışacak ve sadece hemoroid hastalığından değil diğer bağırsak hastalıklarından da korunmuş olacaksınız. Bu durumda makarna gibi besinleri kepekli olarak tüketmek, pilav yerine ise bulgur tercih etmek iyi sonuçlara neden olacaktır.

Sebze ve meyveler bağırsakta posa bıraktığı için kabızlığı önlemektedir. Genelde hemoroid hastalığının başta gelen nedenleri arasında da kabızlık bulunmaktadır. Bu nedenle meyve ve sebze tüketimiyle kolaylıkla tuvalete çıkabilirsiniz. Gün içinde 2 porsiyon sebze ve 3 porsiyon meyve rahat tuvalete çıkmak için gereklidir.
Kuru meyveler de bağırsakları harekete geçirmektedir. Özellikle dengeli tüketildiğinde kuru incir ve kuru kayısı bağırsak dostudur.

İlaç kullanmak yerine kuru meyve tüketebilirsiniz.
Yağlı yiyecekler de bağırsakları çalıştırmaktadır. Ancak burada yağlı kızartmalar akla gelmemelidir. Zeytin, ceviz ve badem gibi yiyecekler yağlı tohumlardır. Bu besinlerle hemoroidi önlemeniz mümkündür.