Skip links

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak, sesleri algılamamızı sağlayan işitme organımızdır. Çevremizle iletişim içinde olmamızda büyük bir paya sahiptir ve iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır.
Kulak kepçesi ise dış kulağı oluşturan, gelen sesleri toplayan ve orta kulağa geçmesini sağlayan bölümdür. Buradan Orta kulak, gelen bütün ses titreşimlerini alarak iç kulağa iletir. İç kulak da bu ses titreşimlerini sinirlerin iletebileceği sinyallere çevirerek beyine aktarılmasını sağlar. İşte Bu mekanizma sayesinde sesleri algılarız.


Aslında Kulak kepçesinin işitme yönünden bir önemi yoktur, sadece seslerin geliş açısını anlamamızı sağlamaktadır. İşlev bakımından hayatımızda önemli bir yere sahip olan kulak, estetik bakımdan da önemli bir yere sahiptir.
Kepçe kulak şekil bozukluğunda asıl sorun, kulağın baş ile arasındaki açının olağan açısından daha geniş bir açıya sahip olmasından kaynaklanır. Kepçe kulak sorununda kulak normal kulaklara nazaran daha açık durmaktadırlar. Halk arasında söylentilere bakılırsa kişinin kepçe kulak olmasında anne karnında yanlış duruşu veya doğduktan sonra yastığa yatarken kulaklarını kepçe yapacak şekilde yanlış yatış pozisyonundan kaynaklandığı savunulur. Aslında bu son derece yanlış bir söylentidir.


Kulak şekli, doğuştan itibaren gelişmeye başlar ve genelde 6 yaşında gelişimini artık tamamlamıştır. Bir çocuğun 7 yaşında ilkokula başladığını düşünürsek, .ocuk 7 yaşında okul vasıtasıyla sosyal hayata girmiş olur. Kulakları kepçe olan bir çocuk da bu durumdan ilk yakınmalarını ilkokula başlar başlamaz yaşamaya başlar. Çocuklar arasında kepçe kulak diye alay konusu olmak çocuğun psikolojisini bozmaya yeterlidir. Bu sebeple çocukta kepçe kulak ameliyatı yaptırmak okul çağı öncesinde verilecek doğru bir karardır. Fakat bu kararı almak için çocuğun anne ve babasının kararı, onayı gerekir. Ancak ne hikmetse birçok anne ve baba çocuklarının okul zamanında kepçe kulakları yüzünden yaşayacağı psikolojik sorunları düşünmezler veya öneminin farkına varamazlar. Bu sebeple çocukluk çağında kepçe kulak ameliyatı olamayanlarda ileriki yaşlarda rahatlıkla kepçe kulak estetik ameliyatı olabilirler.
Kepçe kulak ameliyatı diğer bir ifadeyle otoplasti ameliyatı, çocuklarda genel anestezi yöntemi kullanarak yapılır. eğer daha ileriki yaşlarda bir yetişkine kepçe kulak ameliyatı yapılacaksa kulaklara lokal anestezi yöntemi uygulanarak da yapılabilir. Küçük çocuklarda kepçe kulak ameliyatının yapılmasının asıl sebebi çocuğun ameliyat esnasında huzursuzlaşıp estetik cerraha zorluklar çıkarabileceği riskini ortadan kaldırmaktır.
Estetik kepçe kulak ameliyatı, kulak kepçesinin hemen arka tarafından yapılır. Bu sebeple estetik kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulakta görülen bir dikiş ya da ameliyat izi yoktur. Zaten atılan dikişlerde kendiliğinde eriyen dikişler ve dolayısıyla sonradan gidip birde dikişleri aldırma zahmetine girmemiş olursunuz.


Kepçe kulak ameliyatı bitiminde kulaklarınızı bandaj ile doktorunuz sarıyor ve 3 gün bu bandajları çıkarmıyorsunuz. 3 gün sonra doktorunuza kontrole gidiyorsunuz ve doktorunuz o zaman bu bandajları kulaklarınızdan çıkarıyor. Bu bandajlar açılana kadar 3 gün banyoya girmiyorsunuz. Bandajlarınız açıldı gün banyo yapabilirsiniz. Ameliyat sonrası kulaklarınızda şişme ve morartılar olacaktır. Bu normal bir durumdur. Bu şişlikler ve morarmalar ortalama 5-7 gün içinde yavaş yavaş azalarak tamamen geçecektir. Kepçe kulak ameliyatından sonraki ilk 3 ay kulaklarınızı darbelerden, kıvrılmasını sağlayacak yatış pozisyonlarından, çekmelerden kesinlikle korumanız gerekiyor. Çünkü bu tür hareketler kulak kıkırdaklarınıza atılan dikişlerin yırtılmasına, kopmasına neden olur. Doğal olarak da kıkırdaklardaki iç dikişler yırtılır ya da koparsa kulak eski kepçe haline dönecektir. Kulak sağlığınıza zarar vermese de yaptırdığınız kepçe kulak ameliyatı boşa gitmiş olacaktır ve yeniden kepçe kulak ameliyatı olmanız gerekecektir. Kulağın kıkırdaklarındaki bu dikişler 3 ay içinde kaynamış olacaktır bu sebeple 3 ay sabredin ve kulaklarınızı dikişlerin atmaması için koruyun. 3 aydan sonra iç dikişler kaynayacağı için artık dikişlerin atma durumu, yırtılma durumu olmayacaktır.