Skip links

Plastik Estetik ve Rekonstruktif Cerrahi

Bölüm Hakkında

Plastik Cerrahi

Plastik Cerrahi; doğumsal ya da sonradan edinilmiş anomalilerin, şekil ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesine ve vücut imajının düzeltilmesine çalışan bir cerrahi daldır. Plastik Cerrahi; bütün vücut yüzeyinde oluşan her türlü cerrahi problemle ilgilenir.

Vücudun şekil ve fonksiyonlarını bozan olaylar doğumsal, travmatik  ya da bedensel kaynaklı olabilmektedir.

Özetle; Plastik Cerrahi bütün vücut yüzeyinde deri derialtı ve kemikler etkileyen her türlü defektin (boşluğun) onarılmasına çalışır. Bunu yaparken basit şart hangi dokular kaybolduysa ona benzeyen dokularla onarım yapmaktır.

 Estetik Cerrahi

Plastik cerrahi içerisinde bir yan daldır. Estetik cerrahi vücut imajının daha hoş ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan operasyon ve girişimlerle uğraşır. Burada tıbbi bir problemden çok estetik problemler vardır. Medyada, plastik cerrahinin estetik yönüne ait haberler daha çok yer almakta ve belki de bu sebeple halk plastik cerrahları sadece estetik cerrahi yapan kişiler olarak algılamaktadırlar. Halbuki plastik cerrahlar kliniklerde daha büyük oranda onarım cerrahisi (rekonstrüktif cerrahi) ile uğraşmaktadırlar.Tüm plastik cerrahlar uzmanlık eğitimleri sırasında aynı zamanda estetik cerrahi eğitimi görürler ve bu operasyonları yapmakta tek yetkili cerrahlardır. Estetik cerrahi uzun bir eğitim ve deneyim gerektirir. Bu tür operasyonlar hem cerrahi hem de artistik kabiliyet gerektirir. Estetik cerrahide her zaman estetik değil, bazen de tıbbi problemler çözülür.

Ülkemizde meme estetik cerrahisi (büyütme-küçültme-dikleştirme), burun estetik cerrahisi(rinoplasti), vücut kontur cerrahisi (liposuctıon, lipektomi, abdominoplasti), yüz germe-yenileme, göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti), kulak kepçesi düzeltilmesi (kepçe kulak) sıklıkla yapılan estetik operasyonlar arasındadır.Estetik cerrahi operasyonları için uzman plastik cerrahlara başvurmak gerekir. Öte alanlardaki doktorların estetik cerrahi yapmaya çalışmaları tıbbi, etik ve adli birçok sıkıntı yaratmaktadır ve ehil olmayan ellerdeki hastalar düzeltilmesi çok güç komplikasyonlarla karşılaşmaktadır. Bu yüzden hastaların cerrah seçerken mutlaka gerçek anlamda Plastik Cerrahi ve Estetik Cerrahlarabaşvurmaları gerekirse eğitimleri hakkında diplomalarına bakmaları kendisinin yararlarına olacaktır.

Bölüm Doktorları