Skip links

Yağlı Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Yağlı cilt tipine sahip olan çoğu kişi yaptığı yanlış bakım hataları nedeniyle cildinin daha kötüye gittiğini anlayamıyor. Yağlı cilt bakımı belki de diğer cilt türlerine nazara bakımı daha sorunlu olan bir cilt tipi olabilir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin öncelikle ürünleri çok doğru seçmesi gerekmektedir. Fotoğraflarda bile hep parlayan bir cilde sahip olmak istemiyorsanız yağlı cilt bakımında yapılan hataları inceleyerek nerede hata yaptığınızı bulabilirsiniz.

Yağlı cilt bakımı zor olsa da alıştıktan sonra günlük rutine döneceğinden dolayı gözünüzü çok korkutmamalı. Yağlı cilt hiçbir zaman temizlenmeden bırakılmamalıdır, çünkü aksi halde gözenekler tıkanacak ve meyilli olduğu için cilt sivilcelerle dolacaktır. İşte yağlı cilt bakımında en sık yapılan hatalar;

Yağlı cilde sahip olan kişiler ciltlerinin kuru olmasını istemekte ve bunun için çeşitli çözümler geliştirmektedir. Sürekli alkol içeren ürünler kullanan yağlı cilt tipine sahip olan kişiler aslında büyük bir hata yapmaktadır. Yağlı ciltler kesinlikle alkol içeren ürünler kullanmamalıdır. Bu ürünler sizi rahatlatsa da bir süre sonra cildinizi kurutacak ve büyük bir sorunla baş başa kalmanızı sağlayacaktır. Ürünleri alırken mutlaka içindekiler kısmını incelemelisiniz.

Yağlı cilde sahip olanlar da elbette nemlendirici kullanmalı. Ancak bunu yaparken nemlendiriciyi bol bol sürmeye gerek yok. Yağlı cilde sahip olanlar için günde en fazla 2 kez nemlendirici kullanmak yeterli olacaktır.

Yağlı ciltler genellikle temizleyici ürün seçerken de hata yapıyor. Krem veya yağ bazlı temzileyiciler yerine köpük formundaki temizleyicileri kullanmak daha iyi sonuçlar almayı sağlayacaktır.

Kullanılan ürünlerin mutlaka içeriğinde neler olduğuna bakılmalıdır. Yağlı cilt tipine sahip olanların glikolik asit içeren ürünler yerine salisilik asit içeren ürünleri kullanmaları daha doğru olacaktır. Salisilik asit yağ bezlerinin yağı ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu kıl diplerine kadar ulaştığı için cilt dışına fazla yağın çıkmasını engellemektedir.